Dla kogo?

Profil kandydata

Przekwalifikowanie

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Edukacyjnych ("Uwarunkowania decyzji edukacyjnych”) pokazuje, że co czwarty dorosły Polak jest niezadowolony ze swojego poziomu wykształcenia. Czy ten fakt może dziwić? Niekoniecznie. Wybierając się na studia w wieku 18 lat trudno jest wybrać kierunek, który za 5 czy 6 lat zapewni stałą i dobrze płatną pracę.

Na szczęście niezadowolenie z przebiegu czy efektu edukacji nie oznacza końca świata, tak samo jak samo podjęcie niesatysfakcjonującej pracy. Z obserwacji wynika, że coraz więcej osób, także nietechnicznych, decyduje się na przebranżowienie w perspektywicznym kierunku, by poprawić własną sytuację materialną i zdobyć satysfakcjonującą pracę.

30+

Każdy wiek jest dobry na zmianę swojego życia, nieważne, czy ma się 20 lat czy ponad 40. Młodzi ludzie są chętnie widziani w zespołach, ale nie może w nich zabraknąć również osób z doświadczeniem życiowym. Praca programisty wymaga w końcu cierpliwości, odpowiedzialności i sumienności, a to cechy nabywane wraz z wiekiem.

W branży IT doceniane są przede wszystkim osoby stabilne, które nie zmieniają pracy co 3 miesiące. Z powodu ogromnego zapotrzebowania na programistów, pracodawcy chętnie inwestują w edukację pracowników i liczą na dłuższą współpracę. Dlatego opłaca im się zatrudniać rozsądne i dobrze zapowiadające się osoby, które chętnie będą rozwijać swoje umiejętności

Kobiety!

Komisja Europejska wciąż alarmuje, że brakuje kobiet w IT. A kobiety są bardzo dobrymi programistkami! Z natury są cierpliwe, dokładnie i wielozadaniowe. Kobiety już teraz są bardzo doceniane w branży IT, chociaż programistek jest o wiele mniej niż programistów.

W wynikach ankiety przeprowadzonej przez portal NoFluffJObs ponad 40% ankietowanych przebranżowiło się, wcześniej kończąc studia z nauk humanistycznych, społecznych lub matematyczno-przyrodniczych ("Kobiety w IT").

Pracodawcy przede wszystkim zwracają uwagę na konkretne umiejętności i portfolio, dlatego coraz częściej osoby poszukujące pracy wybierają dokształcenie, a nie wieloletnie studia inżynierskie.

Prognozy rynku IT

Programista - zawód przyszłości

Dynamiczny rozwój gospodarki cyfrowej opartej o sztuczną inteligencję powoduje ciągły wzrost zapotrzebowania na umiejętności programistyczne. Opublikowany w 2017 roku raport Unii Europejskiej „HIGH -TECH LEADERSHIP SKILLS FOR EUROPE – TOWARDS AN AGENDA FOR 2020 AND BEYOND” przewiduje lukę aż 500 tyś specjalistów IT.

https://leadership2019.eu/publications.html


Zapotrzebowanie na specjalistów

"Zapotrzebowanie na umiejętności w zakresie zaawansowanych technologii stale rośnie. Przewiduje się, że liczba praktyków IT wzrośnie z 8 mln w 2015 r. do prawie 8,7 mln w 2020 r. w UE. Najnowsze szacunki luki między popytem a podażą to 500 000 w 2020 r., w porównaniu z szacunkami 756 000 opublikowanymi w grudniu 2015 r. Zmniejszenie luki przynajmniej częściowo wynika ze zwiększonej liczby specjalistów z wykształceniem informatycznym, którzy ukończyli studia wyższe ( HE) i szkolenia zawodowe (VET). Zgodnie z tym scenariuszem rocznie na rynek pracy wkracza 240 000 absolwentów kierunków związanych z IT oraz programów kształcenia i szkolenia zawodowego oraz ponad 100 000 nowych osób bez takiego formalnego dyplomu. Nowo utworzone miejsca pracy stanowią jedną trzecią do 40% liczby nowych pracowników.

https://leadership2019.eu/publications.html